Artysta Jarosława Jaśnikowski - Nad płaskowyżem Złotych Wiatrów
Kliknij i powiększ obraz lub przesuwaj kursorem po obrazie.
Artysta Jarosława Jaśnikowski - Nad płaskowyżem Złotych Wiatrów

Jarosław Jaśnikowski
Nad płaskowyżem Złotych Wiatrów

Obraz olejny na płótnie 2016

Rozmiar 80 x 70 cm, w oprawie 101 x 91 cm

Jarosław Jaśnikowski,

„Nad płaskowyżem Złotych Wiatrów”,

olej na płótnie, 80 x 70 cm, 2016.

Sprzedany.

Status: Niedostępny

Biografia Artysty

Artysta Jarosław Jaśnikowski

Artysta, urodzony w Legnicy w 1976 roku. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Pierwsze kroki na swojej drodze twórczej stawia pod kierunkiem Mirosławy Lickiewicz, legnickiej artystki i pedagog. W tym czasie główną inspiracja młodego artysty jest sztuka Science-Fiction. W połowie lat 90tych odkrywa twórczość Salwadora Dalego, oraz innych surrealistów, natomiast w 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w Legnickim Muzeum Miedzi, jak i spotkaniem z samym artystą, postanawia poświęcić się pracy w takich kierunkach jak nadrealizm, czy realizm fantastyczny. W tym samym roku rozpoczyna również naukę w Głogowskim studium sztuk Plastycznych, gdzie poznaje znanego głogowskiego malarza i poetę; Telemacha Pilitsidisa. Pod jego kierunkiem, zdaje dyplom z malarstwa w 2001 roku.

Obecnie Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców realizmu fantastycznego w Polsce, jego obrazy są w kolekcjach na całym świecie. Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego stanowią swego rodzaju relację z podróży artysty po nieznanych światach. Autor tworząc inną rzeczywistość, poddaje ją zupełnie odmiennym prawą fizyki, kpiąc sobie z grawitacji, czy z właściwości materii.

Choć w wielu miejscach „Światy Alternatywne” Jarka bardzo przypominają tą rzeczywistość, z którą spotykamy się na co dzień, to jednak bardzo szybko spostrzegamy, że to pozorne podobieństwo stanowi zaledwie filar, na którym artysta buduje swój własny świat. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, jak i również miłością do gotyku. Jego obrazy osnute są mroczną tajemnicą, tworząc unikalny klimat charakterystyczny dla twórczości tego artysty.

Jarosław Jaśnikowski  ma na koncie szereg wystaw indywidualnych: 

"Dziedzictwo czwartego wymiaru" - Legnica 1995
"Gwiezdne dziecko" - Legnica 2000 
"Zmierzch czasów" - Legnica 2002 
"Imieniny Hermenegildy" - Wrocław 2007 
"Morfologia Miłości" - Katowice 2008 
"Inne wiatry" - Warszawa 2009 
"Przestrzenie współistniejące" - Katowice 2010 
“Nasza pamięć” – Lwówek Śląski – Muzeum miejskie 2011
Wystawa z okazji otwarcia Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo Technologicznego 2012
“Drogi twórcze” – wystawa malarstwa Katarzyny i Jarosława Jaśnikowskich – Galeria Promocje – Jelenia Góra 2013
Noc Muzealna – Legnickie Muzeum Miedzi 2013
“Jarosław Jaśnikowski – malarstwo” Ośrodek Kultury w Będzinie 2013
Kraków Targi Sztuki 2013
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej 2014
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 2014
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Pałac Zielińskiego – Kielce / Wodociągi Kieleckie 2014
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie 2014
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 2014
“Podróże po Alternatywnym Świecie” – Muzeum Miedzi w Legnicy 2015
"Fascynujący Świat Jarosława Jaśnikowskiego" - Galeria Na Wprost w Iławie 2015

... oraz udział w szeregu wystaw zbiorowych. 

Artysta o swoim malarstwie:

Moje malarstwo jest niczym nieustanna podróż, po nieodkrytych światach. Jednak zamiast aparatu fotograficznego zabieram w nią farby, pędzle oraz płótna i maluje obrazy, lub jak ktoś woli, wstawiam okna. Dzięki tym oknom, inni ludzie, mogą przenieść się tam na moment, do Światów Alternatywnych naszych wyobraźni. Kiedyś uważałem się przede wszystkim za kreatora innej rzeczywistości, jednak moja granica miedze tworzeniem, a biernym opisywaniem surrealistycznej rzeczywistości, zatarła się. Obrazy pojawiają się we mnie już tak naturalnie i tak swobodnie, że coraz bardziej trącę poczucie ich stwarzania, a bardziej staję się Opowieściomalarzem. Tak wiec opowiadam ludziom o świecie rozbitym w skutek jakiegoś nieznanego kataklizmu na miliony wysp lewitujących w bezkresnej przestrzeni. Opowiadam o świecie w którym działają zupełnie inne prawa fizyki i chemii niż w naszym wymiarze. Grawitacja ma tam inne właściwości niż ta z którą spotykamy się na co dzień. Przedmioty mogę się bezwładnie unosić tylko dlatego, że nie są świadome tego, że nie mogły by tego zrobić. Pojecie skupienia materii jest czymś bardzo względnym i ulotnym. Bez jakichkolwiek przyczyn gotycka katedra może stać się lepką cieczą, a ciało kobiety zespolić się ze skałą. Lecz w całym tym prowizorycznym chaosie pojawiły się istoty rozumne, które uczyniły sobie tą ziemię poddaną. 

Choć w wielu miejscach „Światy Alternatywne” Jarka bardzo przypominają tą rzeczywistość, z którą spotykamy się na co dzień, to jednak bardzo szybko spostrzegamy, że to pozorne podobieństwo stanowi zaledwie filar, na którym artysta buduje swój własny świat. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, jak i również miłością do gotyku. Jego obrazy osnute są mroczną tajemnicą, tworząc unikalny klimat charakterystyczny dla twórczości tego artysty. To one wznoszą wspaniałe budowle, one tworzą monumentalne parowozy i to one podbiły przestworza zapełniwszy je okrętami i sterowcami. Ktoś się może zapytać; gdzie znajdują się owe światy, czy mieszczą się w naszej galaktyce, czy może znacznie dalej? Jednak odległość nie ma tu żadnego znaczenia. Świat rzeczywisty przenika się ze światami naszych wyobraźni. Czasami nakładają się one na siebie kreując wzajemnie swoje rzeczywistości. Trwają równocześnie w tej samej przestrzeni i w tym samym czasie, a tylko od nas zależy jak cienka jest granica, która je od siebie oddziela. Moja granica miedzy światem realnym, a tym utkanym z misternych włókien mojej wyobraźni zawiera się w grubości powieki oka. Tak, to jest właśnie mój wykładnik bycia artystą, umiejętność wykreowania nowej rzeczywistości i umieszczenie w niej, choć na chwilę, widza, tak by mógł swymi otwartymi oczyma ujrzeć to, co ja zawsze widzę, gdy oczy mam zamknięte.

Potęga wyobraźni jest nieodgadniona, a drążenie jej bezmiaru uczyniłem sensem mych poszukiwań artystycznych. Od jakiegoś czasu przebywam w świecie pełnym nierealnych, monumentalnych maszyn. To jest dziś, a jakie światy odnajdę jutro? Tego sam jestem ciekaw. Cały czas jestem gotowy do kolejnej podróży.

Opis obrazu

Alternatywny Świat Jarosława Jaśnikowskiego zachwyca. Warsztatowo doskonały, stwarza wrażenie rzeczywistego. Źle napisałem, JEST RZECZYWISTY. Możemy zaglądać do innego wymiaru przez okna, jak Artysta nazwał swoje obrazy.
Oto co ujrzałem, gdzie się przeniosłem...
Dowódca J.J. zapisał w Dzienniku Pokładowym Polskiej Floty Międzyplanetarnej:
Lot zwiadowczy nad płaskowyżem Złotych Wiatrów, planeta Nibiru 12, pierwszy dzień misji zdobycia złoży Traekh przy Piaszczystych Wrotach.
Przeszliśmy przez burzę piaskową, wraz z nią pojawiły się dziwne kształty, które wydawały się być duchami. Rozległy się odgłosy grzmotów a wiatr ustał. Piecze nas skóra od wciskającego się wszędzie piachu, nieustannie lejący się z nieba żar wysysa z naszych ciał ostatnie krople wilgoci. Straciliśmy stery oraz kontakt radiowy. Lądujemy. To przerażające miejsce do życia. To jedyne miejsce do życia... Wydmy na płaskowyżu wydają się być ruchome. Coś pełza pod piaskiem... 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież