Apollo i Dafne - Artysta Rafał Olbiński
Kliknij i powiększ obraz lub przesuwaj kursorem po obrazie.
Apollo i Dafne - Artysta Rafał Olbiński

Rafał Olbiński
Apollo i Dafne

Obraz olejny Rafała Olbińskiego,
Rozmiar 60 x 74 cm

Rafał Olbiński
"Apollo i Dafne”,

olej na płótnie, 60 x 74 cm, 2017.

Niedostępny.

Status: Niedostępny

Biografia artysty

 

Rafał Olbiński to bardzo znany na świecie Artysta malarz. Urodził się w 1943 roku  w Kielcach chociaż w dokumentach przez omyłkę drukarską wpisano rok 1945 czego Artysta nigdy nie sprostował. 

 Jego rodzicami byli Józef i Janina Chałupkowie. Babcia ze strony matki zażyczyła sobie by zmienił nazwisko na Olbiński obawiając się, że wraz z jej odejściem pójdzie ono w zapomnienie. 
W wieku siedemnastu lat chcąc spełnić marzenia Ojca podjął studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Architektury. Studiowanie zajęło Artyście dziewięć lat, a kiedy w roku 1969 zdobył dyplom architekta stracił zainteresowanie dla projektowania. 
Nie chciał brać udziału w projektowaniu jak mówi koszmarnych blokowisk, w których na małej przestrzeni trzeba było pomieścić bardzo dużo ludzi. Już wtedy malował i to właśnie zajęcie bardzo mu odpowiadało, bo efekty pracy widoczne były od razu. 
Po studiach pozostał  w Warszawie bez ważnego zameldowania zaczął pracować jako grafik dla czasopisma „Jazz Forum”. Lata spędzone na studiach ceni sobie przede wszystkim dlatego, że  jak sam mówił była to doskonała szkoła rysunku ,który świetnie opanował i później bardzo mu się to przydało. 
 
Rafał Olbiński jest twórcą bardzo licznych plakatów. Nie lubi gdy określa się go mianem plakacisty chociaż jak sam mówi lubi tworzyć plakaty, bo to wspaniałe intelektualne wyzwanie gdy trzeba szukać wizualnego  odpowiednika jakiegoś tematu.
 
W 1981 roku Rafał Olbiński wyjechał  do Stanów Zjednoczonych gdzie wystawiane były jego plakaty . Został tam z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Plakaty Artysty ukazywały się na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker, a także Der Spiegiel.
 
Rafał Olbiński jest autorem plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W roku 1985  cztery miesiące spędził w Paryżu . Zajmował się również projektowaniem okładek płyt dla polskich muzyków np.Krzysztofa Klenczona „Powiedz stary gdzieś ty był  „i zespołu Brekaut „Żagiel Ziemi”. Po 34 latach spędzonych w Nowym Yorku gdzie miał pracownię na Manhattanie wrócił do Polski. 
Jego mieszkanie pełne jest różnego rodzaju przedmiotów kupowanych przez Artystę na pchlich targach i różnych wyprzedażach . Łóżko, które malarz ma w swojej sypialni przyjechało z Teksasu gdzie trafiło z Nowej Zelandii, a pierwotnie było we Francji.
 
Rafał Olbiński do połowy lat 90 zdobył ok.100 różnych nagród za swoją twórczość.

Najbardziej liczące się to  :
1994  laureat tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu,
1995 pierwsza nagroda w konkursie „New York City Capital of the World” za plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata.
1976 pierwsza nagroda w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu.
1996 nagroda Stephana Dohanosa za najlepszą pracę roku, przyznawana przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich
 2002 nagroda „Premio Divina Guilia” miasta Fondi we Włoszech za wybitny wkład do sztuki współczesnej
 
W 2002 roku zadebiutował ,odnosząc wielki sukces, jako twórca scenografii do przedstawienia „Don Giovanni” w Operze Filadelfijskiej. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przygotował plakat do „Don Carlosa” Verdiego i baletu „La dolce vita”.Jest autorem projektu scenograficznego i plakatu do inscenizacji „Podróży do Reims” Rossiniego. 
W Białymstoku w sali głównej gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej podziwiać można niezwykłą 30 metrową kurtynę autorstwa Rafała Olbińskiego.
 
2006 roku złoty medal Gloria Artist od Prezydenta Polski.
2012, Maj, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury
 
W czasie pobytu w Nowym Jorku Rafał Olbiński przez kilka lat pracował także jako wykładowca School of Visual Arts.
 
Malarstwo Artysty może budzić kontrowersje, ale na pewno nie można przejść obok jego obrazów obojętnie . W twórczości Olbińskiego na pierwszym miejscu jest kobieta .
To właśnie kobiety zdominowały życie Artysty; najpierw matka i cztery siostry, a później żona i ukochana córka. 
Malarz zawsze interesował się historią sztuki, a zwłaszcza renesansem kiedy to piękno kobiecego ciała było szczególnie czczone przez malarzy tamtego okresu.
 
Rafał Olbiński jest również pisarzem. Jego debiut literacki to „12 opowiadań” , zbiór  miniaturowych, bajkowych opowieści, nasyconych tym samym klimatem, co obrazy artysty.   Tu sen przeplata się z rzeczywistością,  a niemożliwe staje się możliwym. Każde  opowiadanie połączone jest z obrazem. Opowieść i ilustracja wspaniale współgrają w tej pięknej książce. Olbiński malarz był ilustratorem obrazów Olbińskiego pisarza.  
„Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach” to dwujęzyczny album opowiadań i Obrazów malarza. Każdy kto sięgnie po tę książkę znajdzie w niej coś dla siebie.
 
Malarstwo Olbińskiego urzeka formą , czystością barw , metafizycznym widzeniem świata, a wreszcie tym ,że każdy może dostrzec w jego dziełach coś innego . Do 1000 wybrańców mógł trafić Kalendarz  Zakochanych w edycji  2016 w którym znalazło się 12 zdjęć Obrazów Artysty.
 
Rafał Olbiński jest ilustratorem książki dla dzieci „Galeria bajek”. „Wiersze czytane obrazem”. Autorem wierszy jest Michał Zawadka, a Olbiński stworzył magiczne, z pogranicza jawy i snu, metafizyczne obrazy . Są one interpretacją bajek - przekładają je na język barw i rysunku. Wyobraźnia bardzo się przydaje na każdym etapie lektury „Galerii bajek”. Na końcu umieszczone są motywy z ilustracji Artysty ,które dziecko może samodzielnie pokolorować i w ten sposób stworzyć własną galerię.
Artysta sam mówi , że tworzy dla pokoleń których jeszcze nie ma. Stara się żyć w zgodzie z zasadą „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”. 
Rafał Olbiński to najpierw jednak malarz, a potem pisarz. Każdy kto miał okazję poznać Jego twórczość malarską i literacką może chyba powiedzieć, że obie te dziedziny przeplatają się ze sobą i wzajemnie doskonale uzupełniają.
Twórczość Rafała Olbińskiego trafia do kolekcjonerów na całym świecie. Obrazy Rafała Olbińskiego zobaczymy w wielu renomowanych galeriach i muzeach ,m.in w The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum  w Osace.
 

Opis obrazu

Obraz olejny Rafała Olbińskiego
Rozmiar 60 x 74 cm

Tym pięknym sercem nad przepaścią Rafał Olbiński zwrócił uwagę na miłość niedostępną, której symbolem jest Dafne.

poniżej słynny opis metamorfozy Dafne rzymskiego poety Owidiusza, ostatnie dwa wersy dodałem dla zbliżenia z obrazem.

Ledwie skończonej prośby wysłuchała rzeka,
Miękka kora pieszczoną pierś Dafne powleka.
Widać włos w liściach, rękę niknącą w gałęzi,
Nogę, dawniej tak lekką, ziemia w sobie więzi,
Wierzch pokrywa jej czoło i w drzewa postaci
Jeszcze nadobna Dafne piękności nie traci.
Jeszcze do niej Apollo silnym ogniem płonie,
Czuje bicie serca w zdrewniałym już łonie.
Drzewo z liści i gałązek zielone serce uwija,
Znak miłości niedostępnej, który żądze zabija.

W mitologii Apollo uważany za boga piękna zakochał się w Dafne. Ona, daremnie próbując uciec od zakochanego, uprosiła matkę, aby zmieniła ją w drzewo wawrzynu.

---
Gwarancja Satysfakcji.
Obejrzyj obraz Rafała Olbińskiego, w swoim domu.
14 dniowy okres próbny z gwarancją zwrotu pieniędzy!
Każdy obraz starannie pakujemy w skrzynię i ubezpieczamy na czas transportu.


.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież