Blog

K 16 - Tomasz Alen Kopera, obraz o czymś więcej...

Tomasz Alen Kopera inspiruje człowiek, przyroda oraz tajemnice wszechświata. Jego obrazy zawierają dużo symboliki. 


Nie mogłem się powstrzymać, struny się poruszyły więc napisałem:

K 16
Niebo zasnuło się chmurami, wszystko było ciche i nieruchome, rzeka i żaby się uspokoiły. W słabej poświacie księżyca coś się poruszało. To nie było żadne znane zwierzę. „Otaczają nas pewne istoty, które, o czym jestem przekonany, pragną chaosu, zniszczenia i zagłady, naszej zagłady” – powiedział zapatrzony w oczy Nuha-arl

Widziałem jak to coś idzie tutaj, znalazły nas!” Z zewnątrz dobiegał cichy stukot, przepełniając chwilę niewysłowioną zgrozą. Las stłumił wołanie, słabe światło przesączało się ponad chmurami, nie było wiatru. Brzęczenie ucichło. Może znalazły sobie nową ofiarę? Nahu-arl była bliska łez. Mocno spleciona silnym uściskiem wyczuła strach. Wiedziała że gdzieś, poniekąd leżącego obok naszego świata żerują potężne istoty, przerażające stworzenia, które śpieszą w sobie znanych celach, to tu, to tam, a za nimi kroczy unicestwienie. Jej twarz zdradzała obawę o gniazdo, dziesiątki dręczących pytań ale również nikłą wiarę w miłość i przetrwanie. Uważała że to duchy żywiołów podczas gdy on uważał że to starzy bogowie. Wierzyła że ofiara, poświęcenie mogłaby ich ocalić.

Czy nie wyjaśniłem wszystkiego dobrze? To koniec” - to były ostatnie słowa jego przerażonej duszy. Wiatr zaczął przybierać na sile, ciemność ustąpiła a dziwne odgłosy zmieniły się w potężny ryk i huk padających drzew.

Epilog

Drzewo Życia dociera korzeniami głęboko do łona Matki a koroną sięga Nieba. Indianie Lakota mówią „Mitakuye Oyasin” - wszyscy stanowimy Jedno.

Maria Suarez włączyła radio:
Każdej sekundy znikają dwa akry lasów deszczowych. Tylko od sierpnia do grudnia, zostało wyciętych ponad 3300 kilometrów kwadratowych tropikalnych lasów deszczowych.
„Kiedy współcześni przypomną sobie, że Matka Ziemia, po której chodzą jest święta?” - westchnęła.
Skupiona przygotowywała potrzebne jej rytualne narzędzia. Odpowiedziała na wezwanie.

----

Tomasza Alena Koperę inspiruje człowiek, przyroda oraz tajemnice wszechświata. Jego obrazy zawierają dużo symboliki. Często dotyczą ludzkiej psychiki oraz relacji człowieka z otaczającym go wszechświatem. Wiele prac artysty utrzymanych jest w klimacie mroku i tajemnicy. Wypracowany latami warsztat świadczy o dużej wrażliwości i talencie malarza, gdzie precyzja rysunku i wyczucie koloru są na najwyższym poziomie artystycznym. „Poprzez swoje prace staram się oddziaływać na podświadomość. Pragnę zatrzymać widza na dłuższą chwilę. Wzbudzić w nim potrzebę zastanowienia, kontemplacji”.

 

Dziękując Artyście za piękny obraz, dodam że intencja się sprawdziła. K 16 wzbudził we mnie niezwykłe uczucia. Oczywiście ten obraz opowiada też inne historie, np. o świecie gdzie to my byliśmy drzewami, o światach których nie znamy ale o tym w innym czasie. To pierwszy obraz Artysty, który jest dostępny w Galerii Malarstwa KoneserSztuki.pl